Výlety
Oblast Nečtinska je přitažlivá zejména svou polohou v krajině plné půvabných přírodních zákoutí a zajímavých krajinných prvků. Celá oblast je vhodná jak pro výlety na kolech, tak i pro pěší turistiku.
Obec Nečtiny
Je vzdálená asi 2km od zámku, polní cestou 1,5 kilometru. Můžete zde zhlédnout několik zachovalých památek. Například filiální kostel sv. Anny stojící vedle chudinského špitálu, dominantou okolí je barokní kostel sv. Jakuba Většího, nečtinská renesanční radnice - památka na bývalou měšťanskou slávu či některé stavby s cennými prvky venkovské architektury.
Kromě památek Vás zve k prohlídce regionální muzeum Nečtiny, kde se můžete kochat jak historií, tak můžete shlédnout různé vernisáže či si najít chuť na po domácku zpracované lahůdky a speciality. V obci je též zdravotní středisko, pošta a nákupní středisko.
Kostel sv. Jakuba Většího
Na hraně strmého svahu nad pravým břehem Starého potoka byl v letech 1750–52 místo starší stavby postaven kostel sv. Jakuba Většího. Je obklopen hřbitovem, severně od něj rozsáhlý farní areál s troskami hospodářských budov. Dominuje celému údolí.
Kostel stojí vysoko nad náměstím (zde autobusová zastávka, možnost parkování a vyhlášená restaurace Na radnici, za velkým polodřevěným domem i obchod Jednoty). Přímo kolem něj prochází červená značka do Manětína.
Kaple svaté Anny a Cesta andělů
Od zámku Nečtiny asi 1 km. Někdejší hrobní kaple Kokořovců, postavená v letech 1655–57 v goticko-renesančním stylu. Koncem 18. stol. vedle postaven špitál. Od roku 1970 síň zemědělských tradic okresu Plzeň sever, po r. 1990 studio pohybového divadla.
V těsné blízkosti kaple si můžete prohlédnout devět soch andělských bytostí, které vytvořili sochaři nejen z Čech, ale i z Mexika nebo Číny.
Preitenstein
Hrad se nachází na skále nad zámkem. Byl založen po r. 1330 Janem Lucemburským. Dochovány jsou zříceniny paláce a hradeb, valy a příkopy. Pod hradem Preitenštejn v Nečtinech se nachází dost možná nejdelší čedičové sloupce (varhany) v Čechách.
Hrobka rodu Mensdorff-Pouilly
Hrobka se nachází asi 300 m od zámku Nečtiny v areálu hospodářského dvora a v roce 1992 byla zrekonstruovaná. Jedná se o pseudorománskou rodinnou hrobku Mensdorfů-Pouilly, která byla postavena v roce 1858. Má charakter kaple s nízkou pultovou střechou nad níž je válcová lucerna s kopulí. Uvnitř velký kamenný krucifix. V areálu dvora si můžete prohlédnout ještě klasicistní správní budovu a u bočního vchodu dvora barokní sochy sv. Floriána a sv. Vojtěcha.
Kozelka (přírodní rezervace)
Kozelka je přírodní rezervace o rozloze 33 ha vyhlášená v roce 1977. Jde o oblíbené místo horolezců, nalézá se zde asi 200 známých horolezeckých cest úrovně 3 až 9. Okolí hory je známé natáčením filmu Cesta z města.
Zámek Manětín
Barokní zámek Manětín s kouzelnou zahradou a parkem je srdcem malebného městečka Manětín. Ačkoliv objekt prošel v době socialismu těžkou dobou úpadku, podařilo se ho zachránit a nyní se v restaurovaných interiérech setkáte nejen s množstvím původního inventáře, ale i s kvalitní freskovou výzdobou nebo obrazovou portrétní galerií hraběcí rodiny Lažanských.
Od kostela ke kostelu aneb putování po Vysoké cestě
V Manětíně naleznete dva kostely. Ten na náměstí je zasvěcen svatému Janu Křtiteli, druhý za městem svaté Barboře. Ten první, nově omítnutý, slouží k bohoslužbám, ale konají se tam také koncerty nebo křtiny. Svatá Barbora za městem bývala kdysi oblíbeným poutním místem, je to však i kostel hřbitovní, v současnosti bohužel v havarijním stavu. Tyto dva chrámy odpradávna spojovala cesta. Té se zde říká Vysoká cesta. Cestou minete dvě restaurace a dva obchody s potravinami. Pokud je však horký a slunečný den, doporučujeme s sebou plavky, deku, případně láhev s vodou.
Výlet na tajemnou Chlumskou horu
Manětín se rozkládá přímo na jižním úpatí Chlumské hory, opředené mnoha pověstmi a báchorkami. To může být pádný důvod k tomu, proč se na bývalý vulkán vyšplhat. Dalším důvodem jsou krásné výhledy do krajiny nebo výskyt na svazích rostoucí Lilie zlatohlavé či vzácné botanické speciality endemitního Jeřábu manětínského. Na cestu se dobře vybavte vzhledem k roční době a poměrně náročnému terénu, zvláště zvolíte-li si delší trasu až na 3 a půl hodiny. Především je třeba mít vhodnou turistickou obuv. V letním období doporučujeme minimálně pití s sebou!
Mariánská Týnice - klášter
Objekty proboštství cisterciáckého kláštera v Plasích, zřízeného v roce 1699 na místě starší kultovní stavby. Areálu vévodí architektonicky hodnotný poutní chrám Zvěstování Panny Marie na půdorysu řeckého kříže. Stavba s přilehlými ambity a proboštstvím realizovaná podle plánů J. B. Santiniho byla dokončena v roce 1768. Dnes se zde nacházejí expozice Muzea a galerie severního Plzeňska.
Plasy
hřbitovní kostel
Původně gotický hřbitovní kostel sv. Václava byl roku 1827 upraven na rodinnou hrobku rodu Metternichů, kde je pochován i rakouský kancléř Metternich († 1859).
klášter
Cisterciácký klášter v Plasích byl založen již v roce 1144. Zcela unikátní je řešení výstavby kláštera na 5100 dubových pilotech, které zpevňují zdejší bažinatý podklad. Hladinu spodní vody dodnes udržuje důmyslný systém nádrží a štol.
Kostel sv. Jiří Luková
V chátrajícím kostele posedávají sádrové postavy, představující duchy věřících. Kostel je zamčený, je nutné nahlédnout okny nebo domluvit prohlídku. Některé sochy v noci světélkují díky fosforu přidaného do sádry.
Rabštejn nad Střelou
Nejmenší historické město Evropy.
Hrad Rabštejn nad Střelou - Zřícenina gotického hradu ze 14. století.
Źidovský hřbitov ze 17. století - Na hřbitově je náhrobek s reliéfem žehnajících rukou. Traduje se, že když na ně přiložíte dlaně, splní se vám tajné přání.
Klášter Teplá – 30 km
- Krásenská rozhledna
- Naučná stezka SOOS
(minerální prameny a vývěry kysličníku uhličitého)
Mariánské Lázně – 45 km
- Koncerty
- Léčebné prameny
- Kolonáda
- Sport - sjezdové lyžování, běžky, bruslení, plavání, tenis, golf
Bečov nad Teplou – 30 km
- Zámek a hrad
- Botanická zahrada
- Muzeum historických motocyklů a hraček
- Židovská synagoga
- Sport – turistika, golf